-

-

-

Ο αγώνας Βέροια-ΑΕΚ θα διεξαχθεί στις 26 Σεπτεμβρίου 2007

Θετικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα αφού πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή νική σε βάρος του Αστέρα με 0-1. Παίζονας με ωριμότητα και παρατάσσοντας εμπειρία απέναντι στον ενθουσιασμό των νεοφώτιστων αντιπάλων της, χτύπησε την κατάλληλη στιγμή παίρνοντας το χρυσό τρίποντο. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, λίγες ήταν οι καλές φάσεις, ενώ σε αρκετά σημεία επικράτησε η σκληρότητα από τους δύο αντιπάλους. Η ΑΕΛ ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία στο 4’ με σουτ του Μπακαγιόκο να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Συμεωνίδη. Ο Ιβοριανός φορ της ΑΕΛ, που ξεκίνησε τελικά το παιχνίδι, είχε να αντιμετωπίσει σε κάθε φάση δυο και τρεις αντιπάλους. Πλήγμα για τους βυσσινί η αποχώρηση του Σαρμιέντο μόλις στο 28’ λόγω τραυματισμού και η αντικατάστασή του από τον Σίλβα Κλέιτον. Δύο λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Μάρτινς μετά από σέντρα του Λαδάκη. Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά, είχε την υπεροχή στα πρώτα λεπτά του β’ μέρος και διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 73’ ο Ιωάννου δεν κατάφερε να πλασσάρει με επιτυχία τον Κοτσόλη και να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους και 2 λεπτά μετά οι βυσσινί πέτυχαν το νικητήριο τέρμα. Στο 75’, Κατσιαρός και Αλεξάνδρου έπαιξαν το ένα-δύο, ο πρώτος σούταρε από διαγώνια θέση, ο τερματοφύλακας Συμεωνίδης δεν συγκράτησε τη μπάλα και ο Αλεξάνδρου, που ακολούθησε τη φάση, με κοντινό σουτ παραβίασε την εστία του Αστέρα κάνοντας το 0-1. Σουτ του Φιλομένο στο 82’ απέκρουσε ο Κοτσόλης, ενώ η ΑΕΛ τελείωσε με 10 παίκτες το ματς αφού ο Κλέιτον αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, στα λίγα λεπτά που απέμειναν και το παιχνίδι τελείωσε με νίκη των βυσσινί…

Οι συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Συμεωνίδης, Λαδάκης, Μοσχογιάννης, Μασάντο, Λαζαρίδης, Μασάρα, Κανακούδης (77' Πορτουλίδης), Μάρτινς, Ζούντι (77' Παντελιάδης), Φιλόμενο, Ιωάννου

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο (28' Κλέιτον), Φωτάκης, Καλαντζής (59' Κόζλεϊ), Μπακαγιόκο (78' Βενέτης), Κατσιαρός

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 0 - 1 ΛΑΡΙΣΑ
ΤΕΛΙΚΟ
ΜΟΣΧΟΓΙΑΝΝΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 20'

23' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ

30' ΑΛΛΑΓΗ ΚΛΕΪΤΟΝ / ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

40' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ
ΦΙΛΟΜΕΝΟ ΚΙΤΡΙΝΗ 45+1'

ΛΑΔΑΚΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 52'

59' ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΖΛΕΪ / ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ
ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 65'

75' ΓΚΟΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
ΠΑΝΤΕΛΙΑΔΗΣ / ΖΟΥΝΤΙ ΑΛΛΑΓΗ 77'

ΠΟΥΡΤΟΥΛΙΔΗΣ / ΚΑΝΑΚΟΥΔΗΣ ΑΛΛΑΓΗ 78'

79' ΑΛΛΑΓΗ ΒΕΝΕΤΗΣ / ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ

80' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΛΕΪΤΟΝ
ΜΑΡΤΙΝΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 83'

86' 2η ΚΙΤΡ / ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΛΕΪΤΟΝ