Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2007

6η ΑΓΩΝ: ΑΕΛ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 65-67

ΚΑΕ ΑΕΛ: ΗΤΤΑ ΕΛΕΩ... ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

Ήττα με το "χεράκι" της διατησίας με 67-65 γνώρισε η ΑΕΛ στο κλειστό της Νεάπολης σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σουτ. Τότε ο Καραβανάς των γηπεδούχων προσπάθησε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αστόχησε όμως και η νίκη πήγε στην ομάδα της Ν. Σμύρνης η οποία έκανε το δεύτερο σερί «διπλό».

Απο τους νικητές κορυφαίοι οι Γιαννούλης με 14, Καλαμπόκης 11 ενω ο MVP της προηγούμενης αγωνιστικής Ντούσαν Σάκοτα τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους! Απο τους ηττημένους μεγάλο παιχνίδι ο Κυριακόπουλος με 18 πόντους και 5/ 6 τρίποντα και ο Τσέρανιτς με 11. Πολλά παράπονα είχαν οι γηπεδούχοι απο τους διαιτητές Ζαβλανό-Πηλοϊδη.

Με τον Ντούσαν Σάκοτα να σουτάρει στο σίδερο της στεφάνης ο Πανιώνιος προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 8-14 με καλάθια των Καλαμπόκη και Κένταλ. Στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος με το Γιαννούλη να τελειώνει αρκετές επιθέσεις μέσα στο καλάθι προηγήθηκε στο 12’ με +9 (10-19). Σε αυτό το σημείο οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη «ξύπνησαν» και με δύο τρίποντα από τον Κυριακόπουλο (9 πόντους) και συνεχή δίποντα του Τσέρανιτς(έβαλε 11 πόντους στο πρώτο μέρος) μείωσαν στο 18’ σε 22-24.

Τελικά η ομάδα του Μάρκοβιτς κράτησε βραχεία κεφαλή μέχρι το ημίχρονο που έληξε με 29-32. Απο την ομάδα της Ν. Σμύρνης οι Γιαννούλης, Ζορόσκι είχαν απο 6 πόντους, ο Νιούλεϊ 5 ενω ο Σάκοτα έμεινε άποντος! Σκληρή μάχη έγινε στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αέρα 9 πόντων στο 27’(35-44) με τον Γιαννούλη. Και πάλι οι Θεσσαλοί του Κώστα Πιλαφίδη με Καραβανά μείωσαν στους 4 (42-46) που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο 37’ ο εκπληκτικός Κυριακόπουλος έφερε τον αγώνα και πάλι στα ίσια με τρίποντο κάνοντας το Στο 31’ ο Κυριακόπουλος μείωσε σε 45-46 και 47-48, αλλά ο Σακοτα που εβαλε το πρώτο του καλάθι στο 32’ και ο Ζορόσκι στο 35’ έδωσαν διαφορά 8 πόντων 49-57.58-58. Ο Πανιώνιος με τρίποντο του Καλαμπόκη ξέφυγε 59-63 στο 38’ αλλά και πάλι οι Λαρισινοί μείωσαν στο καλάθι 63-65, 65-67 στο 39’ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 29-32, 42-46, 65-67.

Α.Ε.Λ.: Κυριακόπουλος (18), Τσέρανιτς (11), Καραβανάς (10), Παπανικολόπουλος (10), Κις (7), Παπαχρήστος (2), Κολώκας (2), Τιγκ (4), Κλιμαβίτσιους (1).

Πανιώνιος: Γιαννούλης (14), Καλαμπόκης (11), Κλιβς (10), Ζορόσκι (10), Νιούλι (9), Κένταλ (6), Γεωργαλής (3), Σάκοτα (2), Καβαλιάουσκας (2).

Κώστας Πιλαφίδης: «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για την νίκη. Δουλέψαμε σκληρά όλη την εβδομάδα για το ματς και με μεγάλη διάθεση. Δεν βρήκαμε όμως ρυθμό και βασικοί μας παίκτες δεν ήταν μέσα στο παιχνίδι είτε από λάθη δικά μας, είτε από την άμυνα του αντιπάλου. Ήταν επιτυχία το ότι σταθήκαμε για 40 λεπτά και είχαμε την ευκαιρία για τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Στα δίποντα είχαμε μόλις 38% ευστοχία για δεύτερο συνεχόμενο ματς κάτι που πρέπει να το δούμε στην συνέχεια. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη προσπάθεια , πρέπει να κρατήσουμε την εμφάνιση και να μην απογοητευτούμε. Ο Πανιώνιος είναι μια πολύ καλή ομάδα και της εύχομαι καλή συνέχεια. Εμείς πρέπει να πεισμώσουμε περισσότερο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που είδε ότι προσπαθήσαμε αλλά δεν τους ικανοποιήσαμε με νίκη. Θα γίνουμε ακόμη καλύτεροι και θα το κάνουμε στην συνέχεια», ενώ αναφερόμενος στη διαιτησία είπε «Όταν χάνεις αν μιλήσεις για την διαιτησία θα θεωρηθείς γραφικός, οπότε είναι άτοπο να το κάνεις. Οι διαιτητές είναι επαγγελματίες και πρέπει να δουν εκείνοι και να κρίνουν τι ακριβώς κάνουν. Απλά δεν είναι ωραίο να υπάρχουν λάθη από πρόθεση».