(51' Μάρτινς-πέναλτι)
ΑΕΛ - Λεβαδειακός 3-3
(20΄αυτ. Ντιά, 27΄ Πάρα, 57΄ Γκαλίτσιος - 1΄, +90΄ Ντιμπαλά, 20΄ Μπασαλά)
Πανιώνιος - ΑΕΚ 0-3
10' Λυμπερόπουλος, 79' Ριβάλντο (πεν), 94' Σέζαρ

ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ...

Χορταστικό σε γκολ και φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Αλκαζάρ. Ο νεοφώτιστος Λεβαδειακός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο 2’ όταν σε έξοχη κάθετη μπαλιά του Έμεραν, ο Μπασαλά μπήκε στην περιοχή του Κοτσόλη και πλάσαρε κάνοντας το 0-1.

Στο 10΄οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για γκολ που δεν μέτρησε όταν σουτ του Γκαλίτσιου όπως έδειξε και ο τηλεοπτικός φακός η μπάλα πέρασε την γραμμή και ο Φιρινίδης την έδιωξε από μέσα.

Στο 15’ μετά από σέντρα του Φωτάκη, πήδηξαν μαζί Μπακαγιόκο και Ντία και ο παίκτης του Λεαβαδειακού «κάρφωσε» άθελα την ομάδα του, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 27’ ο Μπασαλά με τρομερό σουτ από 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κοτσόλη, κάνοντας το 1-2. Στο 27’ και πάλι η ΑΕΛ απάντησε όταν με γωνιακό σουτ ο Πάρα μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2. Στο 41΄ σε μακρινή μπαλιά του Εμεραν, ο Ντία βγήκε πολύ γρήγορα απο πίσω, ο Κοτσόλης με έξοδο τον πρόλαβε και ο παίκτης των φιλοξενούμενων έκανε θεαματική βουτιά για να εκβιάσει πέναλτι. Ο διαιτητής Κουκουλάκης κατάλαβε την πρόθεση του και του έβγαλε την κίτρινη κάρτα.

Προβάδισμα απο Γκαλίτσιο

Στο 57’ ο Γκαλίτσιος κατόρθωσε να πετύχει γκολ που μέτρησε. Από κόρνερ του Φωτάκη, ο παίκτης της ΑΕΛ, νίκησε στον αέρα τον Φιρινίδη που έκανε κακή έξοδο και με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Στην συνέχεια η ΑΕΛ οπισθοχώρησε για να κρατήσει την νίκη και έδωσε χώρο στο Λεβαδειακό. Η ομάδα του Δώνη κατόρθωσε να ελέγξει τον ρυθμό, να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της και να δείχνει ότι είναι πολύ κοντά στο πρώτο εντός έδρας τρίποντο. Μάλιστα οι Βοιωτοί απείλησαν μόνο σε μια φάση στο 62’ όταν ο Ντιμπαλά έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ και η μπάλα κατέληξε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Κοτσόλη.

Και ενώ ο αγώνας ήταν στις καθυστερήσεις από ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΛ, ο Σιντιλορτζ τρύπησε από δεξιά την άμυνα των γηπεδούχων, γύρισε στον Ντιμπαλά που με πλασέ έκανε το τελικό 3-3!

ΣΚΟΡ: 3-3
ΓΚΟΛ: 15' Ντιά (αυτ.), 27' Πάρα, 55' Γκαλίτσιος - 2', 94' Ντιμπαλά, 21' Μπασαλά Τουρέ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπακαγιόκο, Άντερσον, Κώτσιος, Ντιά, Κλέιτον.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Φέρστερ, Κώτσιος, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Σαρμιέντο, Φωτάκης (81' Μπαχράμης), Κλέιτον, Αλεξάνδρου (76' Ιγκλέσιας), Πάρα Φακούντο (68' Καλαντζής), Μπακαγιόκο.

Λεβαδειακός (Γκεόργκι Βασίλιεβιτς): Φιρινίδης, Εμεράν, Ντιά (62' Ανδράλας), Άντερσον, Παρασκευαίδης, Ποπόφ, Σίσιτς, Σίντζελορτζ, Μπασαλά (70' Λάτσκο), Λεονάρντο, Ντιμπαλά.

ΑΕΛ 3 - 3 ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΤΕΛΙΚΟ

1' ΓΚΟΛ ΝΤΙΜΠΑΛΑ

AYTOΓΚΟΛ 15'
ΝΤΙΑ

17' ΚΙΤΡΙΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ
ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ ΚΙΤΡΙΝΗ 18'

18' ΚΙΤΡΙΝΗ ΑΝΤΕΡΣΟΝ

20' ΓΚΟΛ ΜΠΑΣΑΛΑ
ΠΑΡΑ ΦΑΚΟΥΝΤΟ ΓΚΟΛ 27'

ΚΩΤΣΙΟΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 28'

34' ΚΙΤΡΙΝΗ ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ

42' ΚΙΤΡΙΝΗ ΝΤΙΑ
ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΣ ΓΚΟΛ 57'

62' ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΔΡΑΛΑΣ / ΝΤΙΑ
ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ / ΠΑΡΑ ΦΑΚΟΥΝΤΟ ΑΛΛΑΓΗ 68'

ΚΛΕΪΤΟΝ ΚΙΤΡΙΝΗ 70'

71' ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΤΣΚΟ / ΜΠΑΣΑΛΑ
ΙΓΚΛΕΣΙΑΣ / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΛΛΑΓΗ 75'

79' ΑΛΛΑΓΗ ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΣ / ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ