Ολύμπια Λάρισας – Αρης 58-74
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 64-87

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΤΥΦΩΝΑΣ Η ΑΕΛ... ΠΑΡΕΣΥΡΕ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ

Με πέντε παίκτες να φτάνουν σε δηψίφιο αριθμό πόντων, η ΑΕΛ επικράτησε σχετικά άνετα του Πανελληνίου με 95-81 στο κλειστό της Κυψέλης. Το ματς είχε το χαρακτήρα ενός ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί ξέφυγαν με 17 πόντους (52-69) και κάπου εκεί η υπόθεση «νίκη» κρίθηκε οριστικά.

Ο Μπίλι Κις ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας 30 πόντους με 10/10β., 7/9δ., 2/5τρ., 6ασ. και 1 κλ. Αξιοι συμπαραστάτες του οι Παπανικολόπουλος (22π.), Τιγκ (17π.), Κλιμαβίτσιους (12π. και 6ρ.) και Τσέρανιτς (11π. και 10.ρ). Από πλευράς ηττημένων που «πλήρωσαν» την κάκιστη άμυνά τους, οι 26 πόντοι του Αντονι Γκράντι δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

Ο Αμερικανός γκαρντ των «ολιμπιονικών», σημείωσε τους 13 από τους 27 πόντους των γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο, ενώ από 6 είχαν οι Ντόζετ και Ντζάι. Οι «βυσσινί» με ηγέτη τον Νίκο Παπανικολόπουλου, που σημείωσε 9 πόντους με 100% σε βολές, δίποντα και τρίποντα, κέρδισαν τη μάχη στα επιθετικά ριμπάουντ (5 έναντι 0 του Πανελληνίου) και κατάφεραν να διατηρούνται σε απόσταση «αναπνοής», 27-24 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με δύο έμμεσα τρίποντα από γκολ-φάουλ, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με εννέα, 39-30, αλλά ο Μπιλ Κις έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με τη σειρά τους με εννέα πόντους, αλλά ο Πανελλήνιος κατάφερε να μειώσει σε 51-49 στο ημίχρονο. Ωστόσο, σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη να «χτίζουν» διαφορά 18 πόντων (70-52) στο 27ο λεπτό. Με ευστοχία στις βολές, 8 τρίποντα να βρίσκουν τον στόχο τους και 9 περισσότερα ριμπάουντ, η ΑΕΛ έφτασε σε μια νίκη που πριν το ματς φάνταζε ανέλπιστη.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 49-51, 62-75, 81-95

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Γκράντι 27 (3), Ντόζετ 10, Καλαϊτζίδης 8, Καράμπουλας 3 (1), Παππάς, Αποστολίδης 5 (1), Πέτρουλας, Σάντερς, Σκλάβος 2, Ντζάι 12, Μπάντερ 9, Παπαϊωακείμ 5

ΑΕΛ (Κώστας Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος 3 (1), Κις 30 (2), Παπανικολόπουλος 22 (3), Παπαχρήστος, Αγγελακόπουλος, Τιγκ 17 (2), Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 12, Καραβανάς, Τσέρανιτς 11.

ΠΙΛΑΦΙΔΗΣ: "ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ"

«Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Είχαμε συγκέντρωση σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, καλή επιθετική έκφραση και φαίνεται από το σκορ. Δεν ξεκινήσαμε με στόχο να πάμε ψηλά το σκορ, αντίθετα, θέλαμε να το κρατήσουμε χαμηλά. Με τον Πανελλήνιο, όμως, είναι δύσκολο να κρατήσεις το ματς σε χαμηλό σκορ. Είχαμε πολύ ενέργεια και αυτό μας έδωσε τη νίκη. Μας δυνάμωσε αυτή η νίκη»

Ντέιβιντ Τιγκ: «Παίξαμε σπουδαία άμυνα, ο κοουτς είχε σπουδαίο σχέδιο. Προσπαθήσαμε να σταματήσουμε τον Γκράντι και σπάσαμε τα παιχνίδια των άλλων παικτών. Κάναμε καλή δουλειά στα ριμπάουντ, πήραμε έξτρα πόντους στο τρανζίσιον, και πόντους από επιθετικά ριμπάουντ Γυρίσαμε πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση και έτσι ήρθε η νίκη».