15 Λεβαδειακός 6 4 6-13
16 Εργοτέλης 6 4 6-13

ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ....

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΕΛ 3-1
65', 86' Τζιμπούρ, 89' Σιαλμάς / 45' Μπακαγιόκο

Ένα φανταστικό α΄ ημίχρονο και ένα καταδικαστικό β΄ σαραντάλεπτο ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του σημερινού παιχνιδιού. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει το πάνω χέρι στα πρώτα 45 λεπτά και τον Πανιώνιο σε ρόλο κομπάρσου. Η ομάδα ήταν άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ.

Η τακτική όμως του β΄μιχρόνου ήταν καταστροφική για την βυσσινί ομάδα. Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε να κρατήσει την ομάδα πίσω και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε, όταν το αποτέλεσμα ήταν στο 1-1, με την αλλαγή του Κώτσιου με τον Βενέτη. Πέρα για πέρα λάθος επιλογή, αφού ο Λαρισαίος αμυντικός με κακή ψυχολογία από το 'Γκούντισον Παρκ" δεν στάθηκε στο ύψος του, ενώ ο Μπουκουβάλας "αράχνιασε" στο πάγκο.

Ο αγώνας

Πανιώνιος και Λάρισα, βρέθηκαν κουρασμένοι, χωρίς καλά καλά να έχουν ξεκουραστεί από τους αγώνες της Πέμπτης για το Κύπελλο UEFA, οι οποίοι επεφύλασαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον οποίο έφυγε από την Σουηδία (κόντρα στην Χέλσινμποργκ) ο Πανιώνιος, αλλά και την εντός προγράμματος ήττα της Λάρισας στο "Γκούντισον Παρκ" κόντρα στην Έβερτον, την οποία η ομάδα του Γιώργου Δώνη κατάφερε παρά το τελικό 3-1, να "κοιτάξει στα μάτια".

Με κεκτημένη ταχύτητα λοιπόν, από τον αγώνα στην Αγγλία, οι "βυσσινί" εμφανίστηκαν με διάθεση για καλό ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, που έμοιαζαν πραγματικά κουρασμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα, αν και δεν κατάφερναν να φτάσουν με αξιώσεις (τουλάχιστον στα πρώτα 10') στην περιοχή του Κρέσιτς, να έχουν περιορίσει τον Πανιώνιο στο μισό γήπεδο.

Ο Κλέιτον στο 7ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ πάνω στο τείχος, από πολύ καλή θέση, πριν οι αμυντικοί του Πανιωνίου, καταφέρουν να διώξουν την μπάλα όπως-όπως, μπροστά από τον Μπακαγιόκο, ο οποίος είχε "οπλίσει" για να σουτάρει. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπακαγιόκο σε επίθεση της Λάρισας που εκδηλώθηκε από την δεξιά πτέρυγα, σέντραρε βρίσκοντας τον Κλέιτον, ο οποίος ανενόχλητος, από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο του Κρέσιτς.

Το πάθος των αμυντικών του και οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Κρέσιτς, έσωσαν τον Πανιώνιο από την παραβίαση της εστίας του. Στο 20ό λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρμιέντο ο Κατσιαρός, έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κροάτη τερματοφύλακα του να εκτινάσσεται στο δεξί "Γ" της εστίας του και να απομακρύνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία της Λάρισας μέχρι εκείνη την στιγμή καθώς δύο λεπτά νωρίτερα, αν και ο Μπακαγιόκο είχε μπει μέσα στην περιοχή και ήταν έτοιμος να σκοράρει, ο Μπερτέ με καταπληκτικό τάκλιν έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Με τις φωνές του Λίνεν, να καλύπτουν ακόμα και εκείνες των οπαδών του Πανιωνίου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν σταδιακά από το 30ό λεπτό και έπειτα την απόδοσή τους, φτάνοντας κοντά στο γκολ δύο φορές μέχρι το 43ο λεπτό, πρώτα με τον Μαϊστόροβιτς στο 38', ο οποίος βρέθηκε στην μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου πλάσαρε όμως ο Κοτσώλης έσωσε την εστία του, ενώ στην συνέχεια του σουτ του Γουνδουλάκη απέκρουσε και πάλι ο κήπερ των φιλοξενούμενων.

Ο Γιώργος Δώνης, ευτύχησε να δει την ομάδα του να ανοίγει το σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, όταν στο πρώτο λεπτό του επιλέον χρόνου για το πρώτο μέρος, την ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων, εκμεταλλεύτηκε ο Μπακαγιόκο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και με διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Κρέσιτς γράφοντας το 1-0 λίγα δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος εμφανίστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Οι ποδοσφαιριστές του Έβαλντ Λίνεν και με την αντικατάσταση του Κώστα Καπετάνου από τον Μανώλη Σκούφαλη κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους και να αναπτυχθούν σύμφωνα με το πλάνο του Έβαλντ Λίνεν. Αν και το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, χαρακτηρίστηκε από τον κακό του ρυθμό η συνέχεια, ήταν τελείως διαφορετική με τον Πανιώνιο να φτάνει κοντά στην ισοφάριση για πρώτη φορά στο 58ο λεπτό, όταν ο Μάκος δίνοντας ύψος στην μπάλα την πέρασε στον Πλετς, ο οποίος από θέση σέντερ φορ, με την μπάλα να αναπηδά μπροστά του, δεν πρόλαβε την έξοδο του Κοτσώλη, ο οποίος μπλόκαρε μπροστά του.

Στο 64ο λεπτό και έπειτα από διαδοχικά λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Γουνδουλάκη, ο οποίος από το ημικύκλιο της περιοχής σούταρε, όμως ο Κοτσώλης πέφτοντας στην αριστερή του γωνία έσωσε την εστία, κάτι όμως που δεν κατάφερε να κάνει ένα λεπτό αργότερα. Στην αμέσως επόμενη φάση λοιπόν, ο Γουνδουλάκης από τον άξονα, άνοιξε δεξιά στον Σκούφαλη, ο μέσος του Πανιωνίου, με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Τζιμπούρ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση (την πρώτη φορά που βρέθηκε στην φυσική του θέση) ισοφάρισε για τον Πανιώνιο, βάζοντας εκ νέου φωτιά στον αγώνα.

Πολλές κίτρινες, αλλαγές για τους δύο προπονητές και η πίεση του Πανιωνίου, για το δεύτερο τέρμα συνέθεταν το σκηνικό που μπορούσε κανείς να δει στον αγωνιστικό χώρο της Νέας Σμύρνης, για τουλάχιστον 20 λεπτά, κατά τα οποία οι γηπεδούχοι έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην περιοχή της Λάρισας, χωρίς όμως να υπάρχει ανάλογο τελείωμα της φάσης. Τελικώς τέσσερα μόλις λεπτά, πριν την λήξη της αναμέτρησης, το πάθος του Σπυρόπουλου και η ικανότητα του Τζιμπούρ στο σκοράρισμα, χάρισαν στον Πανιώνιο το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα στο 86ο λεπτό, ο Σπυρόπουλος από αριστερά, στην προσπάθειά του, να "σώσει" την μπάλα η οποία έβγαινε άουτ, έβγαλε μπαλιά όπως ακριβώς την ήθελε ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός του Πανιωνίου που με άψογα εκτελεσμένη κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του πριν γίνει ένα "κουβάρι" μαζί με συμπαίκτες και προπονητή στον πάγκο των "κυανέρυθρων".

Ο Έβαλντ Λίνεν, περισσότερο για να κερδίσει χρόνο, πέρασε στην θέση των Γουνδουλάκη και Τζιμπούρ, τους Κουτσόπουλο και Σιαλμά, με τον πρώτο να σερβίρει και τον δεύτερο να σκοράρει με εκπληκτικό γυριστό το 3ο τέρμα του Πανιωνίου, στην εκπνοή της αναμέτρησης.

ΣΚΟΡΕΡ: 66΄, 85΄ Τζιμπούρ, 89΄ Σιαλμάς - 45΄ Μπακαγιόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Θεσ/νίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13΄ Πλετς, 38΄ Μάκος, 49΄ Κουμορτζί, 76΄ Νικολάου, 90΄ Σκούφαλης 38΄ Νταμπίζας, 61΄ Σαρμιέντο, 67΄ Φωτάκης, 79΄ Μπακαγιόκο.

Πανιώνιος (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μπερτέ, Πλετς, Καπετάνος (46’ Σκούφαλης), Τζιμπούρ (87’ Σιαλμάς), Μάκος, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Νικολάου

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Νταμπίζας, Κώτσιος (78’ Βενέτης), Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Φωτάκης (71’ Μπαχράμης), Σαρμιέντο, Καλαντζής (71’ Πάρα), Κλέιτον, Μπακαγιόκο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3 - 1 ΑΕΛ
ΤΕΛΙΚΟ
ΠΛΕΤΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 13'

38' ΚΙΤΡΙΝΗ ΝΤΑΜΠΙΖΑΣ
ΜΑΚΟΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 38'

45' ΓΚΟΛ ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ
ΣΚΟΥΦΑΛΗΣ / ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ ΑΛΛΑΓΗ 46'

ΚΟΥΜΟΠΤΙ ΚΙΤΡΙΝΗ 49'

61' ΚΙΤΡΙΝΗ ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ
ΤΖΙΜΠΟΥΡ ΓΚΟΛ 66'

67' ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΩΤΑΚΗΣ

71' ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΑ ΦΑΚΟΥΝΤΟ / ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ

71' ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ / ΦΩΤΑΚΗΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΙΤΡΙΝΗ 76'

78' ΑΛΛΑΓΗ ΒΕΝΕΤΗΣ / ΚΩΤΣΙΟΣ

79' ΚΙΤΡΙΝΗ ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ