15 Ηρακλής 5 3 2-6
16 Εργοτέλης 5 3 3-10

ΑΕΚ - ΑΕΛ ... 1 - 0
3' Μαντούκα

Ένας διαιτητής "ΧΑΣΑΠΗΣ" (... το δείχνει 'αλλωστε και το παρουσιαστικό του) και μια κακή εμφάνιση σύμφωνα με το www.ael-sports.blogspot.com, στέρησαν από την ΑΕΛ μια μεγάλη επιτυχία απέναντι στην ΑΕΚ, που το μόνο που έκανε στο β' ημίχρονο ήταν να αμύνεται και να επιδίδεται σε συνεχείς καθυστερήσεις.

Μια "ΚΑΣΝΑΦΕΡΙΑΔΑ" λοιπόν εκτυλίχθηκε σήμερα το βράδυ στο ΟΑΚΑ, αφού ο αρχι-butcher Κασναφέρης επιδόθηκε σε ρεσιτάλ σφυριγμάτων εναντίον της ΑΕΛ, προσπαθώντας να προστατεύσει την ΑΕΚ από κάθε κίνδυνο που θα της στερούσε την κορυφή στο πρωτάθλημα της Superleague.

Έχουμε και λέμε:

1) Επέτρεψε τις αλλεπάληλες καθυστερήσεις των παικτών της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να εκνευρίσει όχι μόνο τους παίκτες τις ΑΕΛ, αλλά κι όσους ουδέτερους παρακολουθούσαν τον αγώνα.

2) Κράτησε μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεις, ενώ ο καθαρός χρόνος στο β' ημίχρονο δεν ξεπέρασε τα 20 λεπτά.

3) Φόρτωσε αναίτια με κίτρινες κάρτες 6 παίκτες της ΑΕΛ, ενώδε απέβαλε τον εριστικό σε όλο το παιχνίδι Ζήκο.

4) Σφύριζε το παραμικρό φάουλ που γίνονταν πάνω σε κιτρινόμαυρους παίκτες, ενώ αντίθετα έκανε τον "ΚΙΝΕΖΟ" σε αντίστοιχα φάουλ σε βυσσινί ποδοσφαιριστές.

5) ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ: Στο 49' δεν υπέδειξε το οφθαλμοφανές πέναλτι πάνω στον Πάρα από τον Αρουαμπαρένα, που θα το έδινε "αβασάνιστα..." ακόμα και ο Νικολαϊδης. Βλέπετε δεν σκίστηκε η φανέλα του Πάρα, άρα πέναλτι δεν δίνω (... θα σκέφτηκε ο Κασναφεράκος).

Όλα αυτά σε συνδυασμό με την αστοχία, την ατολμία και γενικότερα την κακή εμφάνιση έφεραν φυσιολογικά την 2η ήττα σε 5 αγωνιστικές για την Superleague. Ο τεχνικός ηγέτης των "βυσσινί" Γιώργος Δώνης θέλοντας να μην καταντήσει γραφικός, δεν ανέφερε τίποτα στις δηλώσεις του για την διαιτησία, μέσα του όμως σίγουρα θα βράζει...

Βρήκε τον τρόπο να κερδίσει η ΑΕΚ με 1-0 την ΑΕΛ και να μείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος, με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ωστόσο ο θυμός του Γιώργου Δώνη είναι ένα χαλί από λιθαράκια στο οποίο πετάει από ένα ο κάθε διαιτητής του παιχνιδιού της Λάρισας.

Θα είναι δύσκολο να μαντέψει, επί της ουσίας, κάποιος τις δηλώσεις που θα κάνει στη συνέντευξη Τύπου, ωστόσο η Λάρισα ήταν, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, η ομάδα που έψαξε με προχειρότητα το γκολ της ισοφάρισης απέναντι σε μία ΑΕΚ που είχε αριθμητικό μειονέκτημα.

Επί της ουσίας, την τελευταία φάση της στο παιχνίδι η Λάρισα την έκανε στο 49' με το σουτ του Ιμπραϊμα Μπακαγιόκο στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4', από το αριστερό σουτ του Γουστάβο Μαντούκα, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες από το 12', όταν ο Γιούργκεν Μάχο ανέτρεψε τον Πάρα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, για να δει την κόκκινη κάρτα.

Πέραν αυτού, το παιχνίδι είχε πολλά νεύρα, ενώ λίγα φάνηκαν τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων που δόθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Εννιά κίτρινες κάρτες (Ράμος, Ζήκος, Αρουαμπαρένα - Βενετίδης, Γκαλίτσιος, Μπαχράμης, Βενέτης, Φέρστερ, Φωτάκης) και η κόκκινη στον Μάχο συνέθεσαν τα έργα και ημέραι του Κασναφέρη στο παιχνίδι.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3'. ΓΚΟΛ. Η ΑΕΚ ευτυχεί να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της προσπάθεια στο παιχνίδι, μετά από προσπάθεια και σουτ του Γουστάβο Μαντούκα, ο οποίος βρήκε κενό χώρο και κεραυνοβόλησε τον Κοτσόλη.

11'. Γύρισμα του Μαντούκα στον Μπλάνκο, αλλά βγαίνει σωτήρια ο Κοτσόλης και αποσοβεί το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

12'. Στην αντεπίθεση, ο Πάρα ανατρέπεται από τον Γιούργκεν Μάχο όντας σε προφανή θέση για γκολ, και ο Κασναφέρης αποβάλλει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Το φάουλ του Φωτάκη, χτυπά στο τοίχος.

30'.Ο Κλέιτον στρώνει στον Βενετίδη, αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Μαρσέλο Μορέτο. Η Λάρισα έχει κάνει κατοχή στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει μετά την αποβολή του Γιούργκεν Μάχο.

40'. Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Το σουτ του Νίκου Λυμπερόπουλου απέκρουσε ασθενώς ο Κοτσόλης, αλλά ο τερματοφύλακας της Λάρισας προλαβαίνει στην έξοδο τον Μαντούκα και αποσοβεί το 2-0.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η απορία, πια, είναι αν η ΑΕΚ μπορεί να συντηρήσει το προβάδισμά της, ου μην και να το αυξήσει, με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι.

49'. Ο Ιμπραϊμα Μπαγαγιόκο σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μορέτο και μετά ο Δέλλας ρίχνει κάτω τον Μπαχράμη, τραβώντας τον από την φανέλα, μια παράβαση που δεν βλέπει ο διαιτητής Κασναφέρης.

65'. Μετά το δοκάρι του Μπακαγιόκο, η ΑΕΛ δεν έχει απειλήσει με αξιώσεις το τέρμα του Μορέτο, αφού δεν μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ.

81'. Συμπληρώθηκαν 32' χωρίς νόημα στο ΟΑΚΑ, μέχρι που άρχισε η συμπλοκή, όταν ο Γκαλίτσιος ζήτησε τον λόγο από τον Έντσον Ράμος ο οποίος είχε το ζωνάρι του λυμένο για καυγά. Ο Τραϊανός Δέλλας μπήκε στη μέση, ο Μπακαγιόκο επίσης, αλλά το πλήθος διελύθη ησύχως.

86'. Ο Ισμαέλ Μπλάνκο έκανε ατομική προσπάθεια και το σουτ του με το αριστερό απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοτσόλης.

ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Mάχο, Ράμος, Άλβες, Δέλλας, Αρουαμπαρένα, Ζήκος, Καφές, Μαντούκα (46' Παπασταθόπουλος), Σέζαρ (13' Μορέτο), Λυμπερόπουλος (57' Μανού), Μπλάνκο.

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Κυριακίδης (46' Μπαχράμης), Γκαλίτσιος, Φακούντο, Κλέιτον, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Φέρστερ, Βενέτης (66' Μπουκουβάλας), Μπακαγιόκο.

Α.Ε.Κ. 1 - 0 ΛΑΡΙΣΑ
ΤΕΛΙΚΟ
ΜΑΝΤΟΥΚΑ ΓΚΟΛ 4'

8' ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΩΤΑΚΗΣ
ΜΑΧΟ ΚΟΚΚΙΝΗ 11'

ΜΟΡΕΤΟ / ΖΟΥΛΙΟ ΣΕΖΑΡ ΑΛΛΑΓΗ 12'

43' ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΕΡΣΤΕΡ

45+1' ΚΙΤΡΙΝΗ ΒΕΝΕΤΗΣ

46' ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ / ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ
ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ / ΜΑΝΤΟΥΚΑ ΑΛΛΑΓΗ 46'

49' ΔΟΚΑΡΙ ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ
ΖΗΚΟΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 53'

56' ΚΙΤΡΙΝΗ ΒΕΝΕΤΙΔΗΣ
ΜΑΝΟΥ / ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑΓΗ 58'

60' ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΖΛΕΪ / ΦΕΡΣΤΕΡ

67' ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ / ΠΑΡΑ ΦΑΚΟΥΝΤΟ
ΑΡΟΥΑΜΠΑΡΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΗ 75'

82' ΚΙΤΡΙΝΗ ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ

82' ΚΙΤΡΙΝΗ ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΣ