Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2007

7η ΑΓΩΝ: ΑΡΗΣ - ΑΕΛ ... 72-70

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο Αρης επικράτησε δύσκολα 72-70 της ΑΕΛ σε αγώνα για την 7η ημέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1. Μια νίκη που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην επιθετική παρουσία του Τζέρεμι Μάσεϊ, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους, 24 εκ των οποίων στο β΄ ημίχρονο. Τα δεκάλεπτα: 17-14, 32-26, 46-50, 72-70

Οι προσπάθειες των «κίτρινων» να εξασφαλίσουν διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο έπεφταν στο κενό χάρη στην πολύ καλή αμυντική παρουσία των φιλοξενούμενων. Ο Αρης δεν διάθετε μακρινό σουτ (0/5 τρίποντα) κι αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος για τον οποίο πέτυχε μόλις 32 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, χωρίς ωστόσο να χάσει σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα. Η ΑΕΛ του Κώστα Πιλαφίδη θα μπορούσε από την πλευρά της να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στο σκορ από το 32-26 του ημιχρόνου, αν οι παίκτες της δεν έκαναν κατάχρηση στα τρίποντα (2/11).

Με πρωταγωνιστές τους Παπανικολόπουλο, Κλιμαβίτσιους η ΑΕΛ κατέγραψε επί μέρους σκορ 14-6 και στο 35΄ πέρασε μπροστά 40-38 και διεύρυναν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-46). Οταν, όμως, άρχισαν τα δύσκολα για τον Αρη, ο Τζέρεμι Μάσεϊ πήρε το... όπλο του. Ο Αμερικανός φόργουορντ μετέτρεψε σε προσωπική υπόθεση το παιχνίδι, σκοράροντας ασταμάτητα στο β΄ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 24 πόντους (!) και έφερε τον Αρη μπροστά 68-62, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ομως, η θεσσαλική ομάδα δεν «παραδόθηκε» και με τρίποντο του Παπανικολόπουλου κατάφερε να οδηγήσει το ματς εκεί που ήθελε: στη ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Εκεί, οι «κίτρινοι» αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 72-70.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Καρακατσούνης, Μάνος

ΑΡΗΣ (Χέρμπερτ): Καστλ 6, Τσαλδάρης 2, Σεραπίνας 1, Ράιτ 17 (2), Καλαϊτζής, Ηλιάδης 9, Μότολα 3, Μάσει 30 (2), Αγαδάκος 4

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος, Κις 17 (3), Παπανικολόπουλος 19 (4), Παπαχρήστος 10, Τιγκ 5, Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 6, Καραβανας 6, Σόσκιτς, Τσέρανιτς 5

Κώστας Πιλαφίδης: «Εύχομαι καλή συνέχεια στον Άρη, ενώ θέλω επίσης να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την διαρκή προσπάθεια που κατέβαλλαν. Θεωρώ ότι το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο σημεία. Το ένα ήταν τα 19 λάθη που κάναμε και το δεύτερο οι 30 πόντοι που σημείωσε ο Μάσεϊ. Παρά το γεγονός ότι πρόκειται για έναν πάρα πολύ καλό παίκτη, ωστόσο η ευθύνη είναι δικιά μου, γιατί εγώ επέλεξα τον τρόπο αντιμετώπισης του. Είναι ένας παίκτης χαρισματικός και το κυριότερο πιστεύω είναι ότι αγαπάει πολύ το μπάσκετ και δεν σταματάει να προσπαθεί. Έχει επίσης και ένα ιδιαίτερο στιλ που τον βοηθάει να επιβάλλεται στους αντιπάλους του. Το μεγαλύτερό του «όπλο» πάντως είναι η διάθεση και η ενέργεια που βγάζει στο γήπεδο. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα καλό παιχνίδι στο οποίο συμβάλλαμε και εμείς από την πλευρά μας, ενώ τώρα κοιτάμε την συνέχεια».