Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2007

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΚΑΘΕΚΤΗ Η ΑΕΛ...

ΑΕΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ... 70-60

Στην 3η της νίκη σε τέσσερα ματς έφτασε η ΑΕΛ που επικράτησε της Ολυμπιάδας Πατρών στη Λάρισα με 70-60. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (47-21) στην τρίτη περίοδο, ωστόσο η παρατεταμένη χαλάρωση που έδειξαν λίγο έλειψε να τους κοστίσει ακριβά.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 22-0 μείωσαν στους 4, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την εντυπωσιακή ανατροπή. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντέιβιντ Τιγκ και Ντράγκαν Τσέρανιτς, με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Πατρινούς που γνώρισαν την 4η συνεχόμενη ήττα τους, ξεχώρισαν οι Μπράουν (13π.) και Νάγκις (12π.).

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ. Με εκπληκτική ευστοχία στα δίποντα (10/11) και τον Ντράγκαν Τσέρανιτς να είναι ασταμάτητος (10π. με 5/6 δίποντα), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15 ολόκληρους πόντους (20-5)! Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι ήταν τραγικά άστοχοι (1/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα) με αποτέλεσμα το 23-9 της πρώτης περιόδου να έρθει απόλυτα φυσιολογικά.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα σε πολύ υψηλά επίπεδα (27-10, 30-16, 36-21), που με τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε ακόμα και +16 (38-22). Η αστοχία των Πατρινών συνεχίστηκε (2/14 δίποντα), την ώρα που οι θεσσαλοί είχαν ευστοχήσει στα 17 από τα 24 δίποντα που είχαν επιχειρήσει.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα της αναμέτρησης παρέμενε ίδια, αφού οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική ευκολία τη διαφορά ασφαλείας που είχαν αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, όταν το φωτεινό ταμπλό έδειξε σκορ 47-21 υπέρ της ΑΕΛ, ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας της Ολυμπιάδας.

Εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους στις βολές (12/15) και τα τρίποντα (5/14), οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί 22-0(!), πλησιάζοντας στους 4 (47-43). Τελικά οι «βυσσινί» βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Ντέιβιντ Τιγκ, ξεφεύγοντας με τη συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού με επτά (56-49).

Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους παίκτες της ΑΕΛ που με σοβαρότητα και συγκέντρωση δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν περισσότερο. Διατήρησαν προβάδισμα 8-9 πόντων (58-49, 65-56) κι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 70-60

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 38-22, 52-46, 70-60

ΑΕΛ (Κώστας Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος, Κις 11 (1), Παπανικολόπουλος 9 (1), Παπαχρήστος 2, Αγγελακόπουλος 7, Τιγκ 19 (1), Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 8, Καραβανάς, Τσέρανιτς 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Γκιμπς 6 (2), Ουάιτφιλντ 10 (2), Μπράουν 13 (1), Πέττας 6, Τζέφερσον 8 (2), Δορκοφίκης, Λιντέκα 2, Λάππας 3, Νάγκις 12.