Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2007

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΛΚΜΑΑΡ & ΕΒΕΡΤΟΝ

Αλκμααρ-Ναϊμέγκεν 4-0
(13' Τσιόμερ, 19' Γιάλιενς, 33' Αρι, 66' ντε Ζέουβ)

Σαρωτική ήταν η Άλκμααρ στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Ναϊμέγκεν. Οι γηπεδούχοι συνέτριψαν τους αντιπάλους τους με το εντυπωσιακό 4-0, με τα τρία γκολ να έχουν σημειωθεί από το πρώτο κιόλας μέρος. Συγκεκριμένα, στο 13' ο Τσόμερ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ τα τέρματα της ΑΖ διπλασίασε έξι λεπτά αργότερα ο Γιάλιενς (2-0). Στο 33' ο Άρι έκανε το 3-0, για να ολοκληρωθεί έτσι το ημίχρονο. Το τελικό 4-0 για την Άλκμααρ, που βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας της Eredivisie, σημείωσε ο Ντε Ζέου.

Έβερτον - Μπέρμιγχαμ 3-1
(10' Γιακούμπου, 90' Κάρσλεϊ, 90' Βον - 80' Καπό)

Αγχωτική νίκη πέτυχε με αντίπαλο την Μπέρμπιγχαμ η Έβερτον. Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν των νεοφώτιστων αντιπάλων τους με 3-1, όμως το σκορ σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Μόλις στο 10' ο Γιακούμπου Αγιεκμπένι ένοιξε το σκορ για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες (1-0) και όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα πετύχουν μια εύκολη επικράτηση. Τελικά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι. Ο σύλλογος από το μέρσεϊσαϊντ, αν και είχε τον έλεγχο, δέχθηκε την ισοφάριση στο 80' από τον Ολιβιέ Καπό και χρειάστηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις (!!!) από τους Κάρσλεϊ και Βόγκαν για να πάρει τη νίκη (3-1) και τους τρεις βαθμούς.