Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2007

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ...

Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Όχι κι άσχημα...

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Χετάφε επί της Τότεναμ με 2-1, ενώ σημαντικό ματς έγινε και στο «Ελ Μαδριγάλ», με τις Βιγιαρεάλ και Φιορεντίνα να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Ο Ερυθρός Αστέρας απείχε λίγα λεπτά από το να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου, αλλά οι Βαυαροί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 85' και να πάρουν τη νίκη με 3-2 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στην Αγία Πετρούπολη, η τοπική Ζενίτ έφερε ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Άλκμααρ. Ισοπαλία, αλλά με μεγαλύτερο σκορ (3-3) στη Μόσχα, στο ματς μεταξύ της Λοκομοτίβ και της Ατλέτικο Μαδρίτης. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Ζυρίχη, που επιβλήθηκε στην Πράγα της Σπάρτα με 2-1. Στο Λεβερκούζεν, η Μπάγερ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων, αφού επιβλήθηκε της Τουλούζ με 1-0.