Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2007

ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΚΟΛΑΣΗ"

Η Εθνική ομάδα πήρε ΕΠΙΚΗ πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Νίκησε 63-62 την Σλοβενία, στον τελευταίο προημιτελικό και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία το Σάββατο (15/9, 20:00) για την πρόκριση στον τελικό. Η Ελλάδα βρέθηκε στο -16 στο 34’ (42-58) και στο -9 (53-62) στο τελευταίο δίλεπτο αλλά με τον τρόπο που μόνο εκείνη ξέρει έκανε σερί 10-0 στο τέλος και πανηγύρισε την απίστευτη, ανεπανάληπτη, πρόκριση!

Οι Σλοβένοι επέβαλαν τον αργό ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή τους άμυνα και το «κρεσέντο» του Νεστέροβιτς στην επίθεση (8 πόντοι) ξέφυγαν με 5 πόντους (17-12), την ώρα που η Εθνική πέτυχε μεν κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και την αστοχία από τα 6,25μ. Ετσι, η πρώτη περίοδος έληξε με την Σλοβενία στο +3 (17-14).

Ιδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, η οποία έληξε ακριβώς με το ίδιο σκορ (17-14 για τη Σλοβενία). Το προβάδισμα εναλλάσσονταν, καθώς η αστοχία της Εθνικής στα τρίποντα (0/7) και η στατική επίθεση αντισταθμίστηκε από την αστοχία των Σλοβένων στις βολές. Με τον Σπανούλη να πετυχαίνει δύο προσωπικά καλάθια η Εθνική προηγήθηκε 28-25, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε σερί 9-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι Σλοβένοι, με ηγέτες τους Ε. Λόρμπεκ και Σμόντις, προηγήθηκαν με 6 πόντους (34-28).

Η κακή ελληνική παρουσία συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου. Με σερί 7-0 (συνολικό 16-0 από την προηγούμενη περίοδο) και τον Νεστέροβιτς να είναι κυρίαρχος κάτω και από τις δύο ρακέτες, η Σλοβενία έφτασε στο +13 (41-28). Το πρώτο ελληνικό τρίποντο (μετά από 7 άστοχα) από τον Τσαρτσαρή και το σερί 5-0 δεν είχε συνέχεια, καθώς οι επιθετικές λύσεις δεν ήρθαν, ούτε ο γρήγορος ρυθμός απέναντι στην καλή άμυνα των Σλοβένων, ενώ η αντιμετώπιση του Νεστέροβιτς παρέμενε αδύνατη. Η αστοχία ήρθε και στις βολές, μαζί με τα τρίποντα (2/12) και η Εθνική πέτυχε μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε πάλι 17 και βρέθηκε στο -11 στο 30’ (40-51).

Η ελληνική ανάκαμψη δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Οι Σλοβένοι έφτασαν και στο +16 (58-42) στο 34’ απέναντι στην Ελλάδα που ήταν αγνώριστη. Ωστόσο, η τελευταία προσπάθεια ήρθε. Με καλή άμυνα και σερί 7-0 η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους (49-58) στο 37’. Όμως, δύο άστοχες ελληνικές επιθέσεις και ένα τρίποντο του Λάκοβιτς, 2’30’’ πριν τη λήξη, επανέφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49). Η Ελλάδα τα έπαιξε όλα για όλα στο τελευταίο δίλεπτο. Πίεσε ασφυκτικά τους Σλοβένους και έκανε την επική ανατροπή! Με ηγέτη τον Παπαλουκά (7 πόντους στο τέλος) στην επίθεση και τον Βασιλόπουλο στην άμυνα, έκανε σερί 10-0 στο τελευταίο 1'30'' και μετέτρεψε το 53-62 σε 63-62 με καλάθι του Παπαλουκά στα 7 δευτερόλεπτα!

Στην τελευταία επίθεση των Σλοβένων ο Λάκοβιτς σούταρε από τα 8 μέτρα αλλά δεν βρήκε ούτε στεφάνι και η Ελλάδα πανηγύρισε την επική πρόκριση με επιμέρους σκορ 21-4 στο τελευταίο 6λεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-28, 51-40, 62-63